Česť za 10 rokov priemernej mzdy

Autor: Marián Berger | 17.2.2011 o 15:56 | (upravené 17.2.2011 o 16:06) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1127x

Česť za 10 rokov priemernej mzdy. Už viac ako týždeň je predmetom politiky situácia okolo odstupného v košickej teplárni. Len ma tak napadlo, či osoby ktorým sa pripisuje 90000€ odstupného túto sumu celú aj - prevzali...

Už ma nebaví stále počúvať vyjadrenia politikov, politológov a im podobných o odstupnom v košickej teplárni či kdekoľvek inde v štátnej firme. Prečo ? Každá zo strán má viac-menej totožnú šablónu vyjadrenia sa k problému. Nevedeli sme o tom, môže za to nastavenie od minulej vlády, nečakali sme že sa daná osoba tak zachová, nemáme páky na vymoženie spravodlivosti atď...atď... A to - z jednoduchého dôvodu. Skúsme zauvažovať, prečo SAS ako nováčik v parlamente, resp. jej predseda sa zobudil po viac ako týždni, a SDKÚ - politicky ostrieľaná rokmi v parlamente, zareagovala rýchlo – vie čo je nutné – vyzuť sa z toho. Ak chce niekto len „vyzerať poctivo“, práve takto sa správa. Novinári by mohli radšej namieto vypisovania teórií zistiť, ako sa aktuálne voči sebe má strana a jej nomonant. Reagoval aj Smer. Silne ? Mierne ? Tak akurát, aby o niečo neprišiel. Takže skúsme trochu k veci: partokracia na Slovensku dáva každej strane, ktorá sa dostane do vlády šancu krájať koláč štátnych funkcií. Nepripisoval som tomu žiadnu váhu, kým ma nezobudil (ako mnohých iných) problém v košickej teplárni. 90.000 € Slušný balík na to, aby sa hocijaká strana zaň postavila. Zídu sa akejkoľvek strane takéto peniaze ? Určite. Ako ? Jednoducho. Dá síce niektorému zo svojich ľudí teplé miestečko, ale pochybujem o tom že len tak - zadarmo. Možností je veľa:

  1. teplé miesto za dar strane (hnutiu) – žiaľ to sa daňovo priznáva
  2. zabezpečenie finančných zdrojov z danej firmy cez fakturáciu nejakých prác
  3. dohoda z osobou že dostane peniaze – odmeny za členstvo v orgáne firmy (predstavenstvo, dozorná rada) alebo za odstupné, ale časť povinne odovzdá v hotovosti – bez dokladov – strane
  4. ...
  5. ...
  6. ...

Podstatné na tom je, že takto ľahko získané "zdroje" vyhovujú každej strane, tak prečo by proti tomu nejako vehementne bojovala ? Uvedené odmeny môže prijímať ktorákoľvek strana, ktorá sa dostane do vlády a má účasť na moci (Obyčajní ľudia to nebudú, lebo reálne nie sú členmi koalície – a koalícia sa bude báť že niečo povedia...) Možno je to len teória, ale ... ?

 

P.S.: Najvýhodnejšie by bolo zrušiť systém politických strán, resp. slušne poopraviť pravidlá pre ich činnosť. Problém je, že s tým „staré parlamentné psy“ (BB) ... súhlasiť nikdy nebudú. Ale o tom nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?