reklama

Niečo tu nesedí

Média sú posledné dni plné Egyptu. Snáď aj pyramídy sa čudujú čo spravilo z historickej zeme tak rýchlo tak veľký predmet záujmu všetkých médií. V čom to je ? Žeby opäť zázračný marketing ? Až ma mrzí používať tento pojem v spojitosti s krízou, ktorá sa tu vyvinula ... Ale ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V spleti veľkého množstva informácií o búriacich sa obyvateľoch, neschopnom Mubarakovi či schopnom Baradeiovi, úteku dovolenkárov, vládnych špeciáloch ktorých naraz z jedného štátu tak často tak veľa nelieta, telefonátoch tých aj oných politikov a ostatných udalostí, mi akoby bystrinka čírej, čistej vody pripadala jedna správa z mnohých: vplyvom krízy v Egypte a následného nebezpečenstva v okolitých štátoch sa otázkou dňa stáva Suezský prieplav... a ropa cezeň prúdiaca. Miesto, kade ako cez lievik (podľa informácií z netu) prechádza 6% všetkého svetového tovaru prepravovaného po mori. Už 140 rokov. Málo ? Veľa ? Na dĺžku 195 km a šírku v priemere 365 metrov dosť. Vďaka nemu nemusí cesta z Červeného mora do stredozemia znamenať oboplávanie Afriky ... O čo nákladnejšie by to bolo ? Spýtajme sa ľudí spred dvoch storočí (:-).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale k veci. Všetci už 2-3 roky registrujeme krízu. Cena ropy, ktorá v lete 2008 úspešne atakovala hranicu 150 $/barel, sa za pár mesiacov dostala na 37 $. Krachlo vela článkov predaja v reťazci vrt - nádrž môjho auta, situácia sa prečistila a okrem negatívnych dopadov krízy sme sa tešili z nižšej ceny benzínu. Ale ak sa niekto teší, na druhej strane je niekto mimoriadne naštvaný, alebo aspoň nervózny - z poklesu príjmov z ropy.

Po dvoch rokoch krízy sme sa začali upokojovať stabilizáciou svetovej ekonomiky, ale niekto vycítil šancu. Prečo by si mal odhrýzať rovnaké % z 90$ koláča, ak by mohol zo 150$-ého. A hlavne, ak v rámci rýdzeho kapitalizmu ovplyvnený pravidlami EU rátame s 3% infláciou, prečo by cena ropy po troch rokoch nemohla byť v lete 2011 - zjednodušene - minimálne 150 x 1,03 x 1,03 x 1,03 = 164$ ? Veď straty zapríčinené krízou treba vyrovnať. Ale ako ? Dá sa to v čase trhového kapitalizmu ? Možno áno. Ak sa podarí nejakým spôsobom presvedčiť burzy, že dodávky ropy sú ohrozené. Asi tak, ako keď môj známy potreboval na našom živoriacom kaptálovom trhu niečo dobre predať - umelo kúpil pár desiatok týchto akcií (pochopiteľne sám sebe) za dvojnásobok ceny - a cena sa zdvihla. Alebo ako keď iný známy darmo vystavoval relatívne zaujímavý výrobok za cenu (vtedy ešte) 10000 Sk až kým takmer zapadol prachom dostal myšlienku - dám tam cenu 25000... predal to na druhý deň. Nech žije kapitalizmus a trh ! Ale ak to súvisí s Egyptom a ropou ? Jednoducho (teda: môj názor!): niekto z tých, čo svoje aktíva v rope nepočítajú na $, teda milióny $, ale na % svetových tržieb, veľmi ľahko zaplatil 10 - 20 Egypťanov (život majú zabezpečený - sú "za vodou") ktorí urobia menší rozruch, pridajú podozrenie s dlhého vládnutia Mubaraka, nedemokratickosti systému, pridajú sa (nevediac o čo ide) ďaľší dvadsiati, päťdesiati, zrazu ich je tisíc, ... Mubarak je neschopný, dovolenkári utekajú preč, vládne špeciály odvážajú "svojich" domov do bezpečia, Obama telefonuje pol hodinu s Mubarakom... akosi som sa dostal na začiatok... A záver ? Aká bude cena ropy keď "kríza v Egypte" skončí ? Počkajme si ...

Marián Berger

Marián Berger

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V prvom rade sa cítim ako Božie dieťa, na jednej strane poznačené krížom, na strane druhej dôkazom že s krížom nemáme bojovať, ale ho prijať (ak nám ho Pán dal, dal nám aj silu niesť ho).Pracujem v elektroenergetike (marketing, poradenstvo, analýzy,...), mám úžasnú manželku a 3 perfektné deti pre ktoré sa oplatí bojovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu