Niečo tu nesedí

Autor: Marián Berger | 4.2.2011 o 22:17 | (upravené 4.2.2011 o 23:59) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  644x

Média sú posledné dni plné Egyptu. Snáď aj pyramídy sa čudujú čo spravilo z historickej zeme tak rýchlo tak veľký predmet záujmu všetkých médií. V čom to je ? Žeby opäť zázračný marketing ? Až ma mrzí používať tento pojem v spojitosti s krízou, ktorá sa tu vyvinula ... Ale ?

V spleti veľkého množstva informácií o búriacich sa obyvateľoch, neschopnom Mubarakovi či schopnom Baradeiovi, úteku dovolenkárov, vládnych špeciáloch ktorých naraz z jedného štátu tak často tak veľa nelieta, telefonátoch tých aj oných politikov a ostatných udalostí, mi akoby bystrinka čírej, čistej vody pripadala jedna správa z mnohých: vplyvom krízy v Egypte a následného nebezpečenstva v okolitých štátoch sa otázkou dňa stáva Suezský prieplav... a ropa cezeň prúdiaca. Miesto, kade ako cez lievik (podľa informácií z netu) prechádza 6% všetkého svetového tovaru prepravovaného po mori. Už 140 rokov. Málo ? Veľa ? Na dĺžku 195 km a šírku v priemere 365 metrov dosť. Vďaka nemu nemusí cesta z Červeného mora do stredozemia znamenať oboplávanie Afriky ... O čo nákladnejšie by to bolo ? Spýtajme sa ľudí spred dvoch storočí (:-).

Ale k veci. Všetci už 2-3 roky registrujeme krízu. Cena ropy, ktorá v lete 2008 úspešne atakovala hranicu 150 $/barel, sa za pár mesiacov dostala na 37 $. Krachlo vela článkov predaja v reťazci vrt - nádrž môjho auta, situácia sa prečistila a okrem negatívnych dopadov krízy sme sa tešili z nižšej ceny benzínu. Ale ak sa niekto teší, na druhej strane je niekto mimoriadne naštvaný, alebo aspoň nervózny - z poklesu príjmov z ropy.

Po dvoch rokoch krízy sme sa začali upokojovať stabilizáciou svetovej ekonomiky, ale niekto vycítil šancu. Prečo by si mal odhrýzať rovnaké % z 90$ koláča, ak by mohol zo 150$-ého. A hlavne, ak v rámci rýdzeho kapitalizmu ovplyvnený pravidlami EU rátame s 3% infláciou, prečo by cena ropy po troch rokoch nemohla byť v lete 2011 - zjednodušene - minimálne 150 x 1,03 x 1,03 x 1,03 = 164$ ? Veď straty zapríčinené krízou treba vyrovnať. Ale ako ? Dá sa to v čase trhového kapitalizmu ? Možno áno. Ak sa podarí nejakým spôsobom presvedčiť burzy, že dodávky ropy sú ohrozené. Asi tak, ako keď môj známy potreboval na našom živoriacom kaptálovom trhu niečo dobre predať - umelo kúpil pár desiatok týchto akcií (pochopiteľne sám sebe) za dvojnásobok ceny - a cena sa zdvihla. Alebo ako keď iný známy darmo vystavoval relatívne zaujímavý výrobok za cenu (vtedy ešte) 10000 Sk až kým takmer zapadol prachom  dostal myšlienku - dám tam cenu 25000... predal to na druhý deň. Nech žije kapitalizmus a trh ! Ale ak to súvisí s Egyptom a ropou ? Jednoducho (teda: môj názor!): niekto z tých, čo svoje aktíva v rope nepočítajú na $, teda milióny $, ale na % svetových tržieb, veľmi ľahko zaplatil 10 - 20 Egypťanov (život majú zabezpečený - sú "za vodou") ktorí urobia menší rozruch, pridajú podozrenie s dlhého vládnutia Mubaraka, nedemokratickosti systému, pridajú sa (nevediac o čo ide) ďaľší dvadsiati, päťdesiati, zrazu ich je tisíc, ... Mubarak je neschopný, dovolenkári utekajú preč, vládne špeciály odvážajú "svojich" domov do bezpečia, Obama telefonuje pol hodinu s Mubarakom... akosi som sa dostal na začiatok... A záver ? Aká bude cena ropy keď "kríza v Egypte" skončí ? Počkajme si ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?